Затребувані галузі й пошукацькі настрої
Початок року здивував, відзначившись стабільною активністю серед роботодавців і пошукачів. Загальна кількість розміщених вакансій і резюме на порталі grc.ua майже не змінилася і була практично такою, як і у грудні 2021 року. Січень 2022 року також показав позитивну динаміку в оплаті праці – середній рівень заробітної плати трохи збільшився і склав 18 000 грн.
Згідно з аналізом пропозицій про роботу, найбільше варіантів щодо працевлаштування в січні мали фахівці зі сфери продажу, IT-спеціалісти, бухгалтери, банківські працівники, адміністративний персонал, фахівці маркетингу та PR. Принаймні саме для них розміщувалась найбільша кількість вакансій у цьому місяці на порталі grc.ua. Найбільше вакансій було розміщено у сфері «Продажі», (24% від загальної кількості вакансій на порталі grc.ua), на другому місці «IT, телеком» (11%), трохи менше мала попит сфера «Маркетинг, реклама, PR» (6%), четверте місце за кількістю резюме посіла сфера «Бухгалтерія» (5,5%). Найменше у січні роботодавці шукали фахівців держслужби (0,06%) та страхування (0,1%).
Цікавою у січні виглядає картина щодо пошукацьких настроїв, адже роботодавці виявилися активнішими за пошукачів – вакансій було розміщено майже на 40% більше ніж резюме. Найактивніше шукали роботу кандидати-початківці та студенти. Найменш активними у січні були спеціалісти профсфери «Страхування» (0,02% від загальної кількості розміщених резюме у січні), фахівці сфери «Консультування» та держслужбовці (по 0,03%).
Конкуренція серед профсфер
У січні 2022 року рівень конкуренції становить в середньому три особи на одне робоче місце. Найвища конкуренція серед представників топ-менеджменту – 20 осіб на одне робоче місце.
Другу позицію у ТОП-10 профсфер з найвищим рівнем конкуренції посіла «Державна служба та некомерційні організації» – дев’ять осіб на робоче місце. Третє місце за рівнем конкуренції займає сфера безпеки – сім осіб на одне місце. Подолати конкурс у шість осіб на вакансію потрібно юристам та працівникам зі сфери страхування. Серед студентів конкуренція становить чотири особи на одне робоче місце, такий показник і серед працівників з адміністративного сектору. Десятку лідерів з найбільшою конкуренцією замикають: «Маркетинг», «Мистецтво, розваги, мас-медіа» та «Видобуток сировини», де на одне робоче місце претендує три особи.
У січні 2022 року «Медицина і фармацевтика» посіла перше місце серед сфер із найменшою конкуренцією. Згідно з даними порталу grc.ua за підсумками місяця, до профсфер з найменшою конкуренцією також увійшли: «Консультування», «Робітничий персонал», «Транспорт і логістика», «Продажі».
Найбільша конкуренція серед регіонів у січні 2022 року спостерігалась у Луганській та Донецькій областях із 10-ма та 9-ма особами на одне робоче місце. В Харківській області конкурс складав 4 особи на одне робоче місце. В Полтавській та Запорізькій областях рівень конкуренції становить 3 особи на одне місце. В Києві конкуренція майже 3 особи на одне робоче місце.
Найменша конкуренція зафіксована в Тернопільській та Закарпатській областях. Також до регіонів із найменшою конкуренцією належать Волинська, Вінницька та Київська області.
Заробітна плата: вся Україна
За даними порталу grc.ua, середній рівень заробітної плати в Україні становить 18 000 грн, тоді як аналогічний рівень заробітної плати за весь минулий рік склав 17 126 грн. Загалом динаміка січня 2022 року говорить про те, що зарплати не скорочуються.
Більше половини роботодавців (56%) готові платити від 10 100 до 20 300 грн. Майже чверть вакансій (24%) — із зарплатою від 20 300 грн. Ще 10% роботодавців пропонують зарплату від 30 400 грн. Найбільша заробітна плата зазначена у вакансіях на порталі grc.ua, — від 40 600 грн (6%) та від 50 800 грн (4%).
У січні 2022 року відносно грудня 2021 року рівень заробітної плати в Києві зменшився на 11%. Однак це не завадило столиці посісти перше місце серед найоплачуваніших регіонів України — середня щомісячна компенсація в актуальних вакансіях Києва становить 31 000 грн. На другому місці — Одеська область з показником 22 200 грн. Неочікувано піднялася в рейтингу Миколаївська область із зарплатою 19 600 грн у порівнянні з 14 000 грн минулого місяця. У Сумській області за працю платять в середньому 19 000 грн, а в Дніпропетровській області — 18 700 грн.
Найнижчий рівень середньої заробітної плати у січні зафіксований у Закарпатті (12 200 грн). Піднялася з традиційного останнього місця рейтингу на передостаннє місце Київська область. Тут роботодавці пропонують лише 12 300 грн. На одній позиції Черкаська та Івано-Франківська області з показником середньої зарплати 12 600 грн. Зазначимо, що у цих регіонах зарплата зменшилася у порівнянні з груднем аж на 20 %. В Тернопільській області в січні пропонували на 16% більшу зарплату ніж минулого місяця — 12 700 грн. Не набагато більше, а саме в середньому 12 800 грн, своїм співробітникам готові платити роботодавці Чернівецької області.
Заробітна плата: розподіл по профсферах
У січні 2022 року найбільшу зарплату роботодавці пропонували фахівцям з профсфери «ІТ, інтернет і телеком». Цікаво, що початок року показав значне збільшення середнього заробітку ІТ-спеціалістів, проти середнього рівня зарплати у 2021 році. В січні цим фахівцям в середньому пропонували 60 200 грн. Тоді як середня зарплата торік зафіксована на рівні 53 980 грн. Високі зарплати пропонують також вищому менеджменту — 41 100 грн. Однак минулого року вони отримували на 6% більше — у середньому 43 607 грн. З минулого року тримається на третій позиції галузь «Консультування». У січні спеціалісти цієї профсфери стали отримувати дещо більші зарплати — 32 200 грн в середньому в січні — проти середніх 26 203 грн минулого року.
До п’ятірки професійних сфер з найвищими зарплатами у січні потрапили «Інсталяція та сервіс» і спеціалісти юридичної сфери. Їм у січні 2022 року роботодавці пропонували в середньому 27 800 грн та 25 600 грн відповідно.
Найменший рівень пропонованої заробітної плати — серед молодих спеціалістів без досвіду роботи та студентів. Їм роботодавці пропонують в середньому 11 000 грн. Низькі зарплати платять також у сфері туризму, у готелях та ресторанах. Середня заробітна плата цих спеціалістів зазначена в актуальних вакансіях на порталі grc.ua в січні, на рівні 12 400 грн. Мало також отримує адміністративний персонал (12 700 грн), бухгалтери (13 600 грн) та домашній персонал (13 700 грн).
Експерти grc.ua прогнозують, що протягом першого кварталу 2022 року найзатребуванішими на ринку праці залишатимуться професії зі сфери IT, а рівень заробітних плат буде поволі зростати.